Znaczenie kolagenu dla Twojego zdrowia

kolagen dla zdrowia

Ostatnie posty

Kolagen to stosunkowo nowe pojęcie w świecie pielęgnacji skóry. Jest to jednak coś więcej niż tylko modny termin czy fanaberia. Najnowsze badania wykazują, że kolagen może przynieść znaczące korzyści dla Twojej skóry i ogólnego stanu zdrowia. Kolagen jest jednym z najliczniej występujących białek w całym organizmie, stanowiąc 30-40% białka zawartego w naszej skórze.

Jest on również jednym z głównych składników strukturalnych naszych tkanek, w tym skóry, włosów i paznokci. Krótko mówiąc, struktura i funkcjonowanie Twojego organizmu zależą od kolagenu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co kolagen robi dla Twojego ciała, czytaj dalej!

Co to jest kolagen?

Kolagen to włókniste białko, które tworzy strukturalny szkielet skóry, włosów i paznokci. Występuje w dużych ilościach w skórze i paznokciach, można go też znaleźć w stawach, ścięgnach, jelitach i chrząstkach zwierząt. Występuje również w układzie pokarmowym, kościach, mięśniach i stawach, gdzie stanowi ważną część tkanek. Jak wspomniano powyżej, kolagen jest ważny dla struktury i funkcjonowania organizmu. Jest on również ważnym elementem elastyczności skóry, ponieważ odgrywa istotną rolę w jej strukturze i wytrzymałości. Kolagen może również pomóc w poprawie wyglądu skóry, wygładzając zmarszczki i usuwając blizny. 

Korzyści z kolagenu dla skóry i włosów

Kolagen jest konieczny dla zdrowia i wyglądu skóry, ponieważ stanowi ogromną część jej struktury i wyglądu. Jest on odpowiedzialny za nawilżenie i elastyczność skóry, a także za nawodnienie. W miarę starzenia się skóry poziom kolagenu obniża się, co może powodować, że skóra staje się mniej elastyczna, wydaje się matowa i jest bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

Oprócz zdrowia skóry, kolagen może również poprawić zdrowie włosów. Kiedy Twoja skóra jest zdrowa, sebum (tłusta substancja produkowana przez gruczoły znajdujące się u podstawy mieszków włosowych) może łatwo przenikać do niższych warstw naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwy skóry). 

Korzyści z kolagenu: 

  • Poprawa zdrowia i wyglądu skóry (w tym zmniejszenie widoczności zmarszczek i uszkodzeń spowodowanych działaniem środowiska).
  • Kolagen na odchudzanie
  • Mniejsze uszkodzenia włosów spowodowane czynnikami środowiskowymi, lepsze nawilżenie i połysk.
  • Sprawne stawy i większa ich elastyczność. 

Kolagen w kosmetykach

Kolagen można również znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry, w tym w serum i kremach nawilżających. Produkty zawierające kolagen mogą poprawić nawilżenie i elastyczność skóry, a także zmniejszyć zmarszczki i widoczność blizn. Produkty z kolagenem są szczególnie polecane osobom po 40 roku życia, gdy procesy starzenia są coraz bardziej widoczne i dokuczliwe. Dzięki produktom z kolagenem dłużej zachowamy młodość! 

Co może powodować utratę kolagenu w skórze?

Wraz z wiekiem poziom kolagenu spada, dlatego właśnie pojawiają się u nas zmarszczki. Jednak nie tylko dojrzały wiek, stoi za utratą kolagenu. Co jeszcze?

  • Nadmierna ekspozycja na słońce — jeśli Twoja skóra jest szczególnie zniszczona przez słońce, możesz doświadczyć większego ryzyka utraty kolagenu, ponieważ zwiększy się ilość promieni UV, które mogą uszkodzić kolagen.
  • Uszkodzenia skóry — jeśli masz jakiekolwiek uszkodzenia skóry, takie jak trądzik, plamy na skórze, powodują one również rozpad kolagenu. 
  • Niektóre leki mogą również powodować utratę kolagenu w skórze. Należą do nich sterydy, leki hormonalne i antybiotyki.

7 pokarmów, które zawierają kolagen

Kolagen można również dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Jest on obecny w wielu produktach spożywczych. Aby wyprodukować kolagen, twoje ciało łączy aminokwasy glicynę i prolinę z innymi aminokwasami, w tym witaminą C, cynkiem i miedzią. Możesz wspomóc swój organizm w produkcji większej ilości kolagenu, jedząc dużo pokarmów bogatych w aminokwasy — glicynę i prolinę.

Ostrygi — zawierają one dużą ilość hydroksyproliny, która jest związkiem tworzącym kolagen.

Grzyby — zawierają duże ilości kolagenu zwanego keratyną, z którego zbudowana jest nasza skóra.

Wołowina — wołowina jest dobrym źródłem kolagenu, a ponadto zawiera minerały takie jak cynk i selen, które są niezbędne do produkcji kolagenu. 

Orzechy włoskie — zawierają keratynę, która może pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez środowisko. 

Kurczak — jest również dobrym źródłem kolagenu. 

Jaja — jaja są źródłem kolagenu, a ponadto stanowią doskonałe źródło białka. 

Potencjalne ryzyko suplementów kolagenowych

Skutki uboczne suplementów kolagenowych są rzadkie. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, możesz na razie wstrzymać się z przyjmowaniem suplementu kolagenowego, ponieważ nie ma jeszcze wystarczających badań, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat ich bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Kolagen to bardzo ważne białko w naszym organizmie. Kojarzone głównie z redukcją zmarszczek, ma wiele innych cennych właściwości. Można go dostarczać wraz z suplementami diety, i zdecydowanie warto to robić, aby dłużej cieszyć się młodym wyglądem i nienagannym zdrowiem. 

Ostatnie posty