Barbering to coś więcej niż nowe określenie fryzjerstwa męskiego. To suma wielu godzin nauki, praktyki i motywacji do samodoskonalenia. Rosnąca popularność tego zawodu uwydatnia również pewną lukę na rynku związanym z kształceniem przyszłych barberów.
Jeśli zastanawiasz się czy to zajęcia dla Ciebie, od czego powinieneś zacząć i czego się wystrzegać – poniższy poradnik jest dla Ciebie! Sprawdź sam – być może to furtka, która otworzy przed Tobą zupełnie nowe możliwości!
Barber – zawód przyszłości
To nie przypuszczenia. Wskazuje na to rosnąca ilość barber-shopów oraz większa świadomość samych klientów, która nakręca popyt na te usługi. Jaka droga wiedzie do zostania mistrzem fryzjerstwa męskiego? Przebieg nauki w szkołach zawodowych w niczym nie przypomina faktycznego przygotowania do zawodu. Egzamin kończący edukację i tak dotyczy wyłącznie damskiego fryzjerstwa. Jak zatem opracować swoją strategię podboju?
Zainwestuj w profesjonalne szkolenie dla barberów. Zwróć przy tym uwagę, aby odbywało się w kameralnych grupach i było dedykowane grupie początkującej – czyli takiej, która nie miała wcześniej do czynienia z fryzjerstwem. Jeśli udasz się na kurs dla zaawansowanych – niewiele z niego wyniesiesz poza frustracją i brakiem podstaw, które utrudnią Ci dalsze doskonalenie.
Pozbądź się też początkowych obaw – na starcie będziesz pracował wyłącznie na główkach fryzjerskich zanim zaczniesz działać z chętnymi modelami. Kontakt z klientem i poznanie jego oczekiwań to niezbędny etap, który musisz opanować na drodze swojego rozwoju.
Nie oczekuj wiele od kursów weekendowych
Kilka dni to zdecydowanie za mało, żeby nauczyć się sztuki barberskiej. Jeżeli jesteś na rozstaju dróg i dopiero rozglądasz się za możliwościami, chcesz zbadać dostępne opcje i zapoznać się ze specyfiką tej pracy – to wyjątki, które sprawiają, że takie wprowadzenie ma sens. Teoria to jednak za mało – idealnym wariantem byłoby, gdybyś miał szansę uczestniczyć w praktycznych warsztatach – wówczas może się okazać, że zrewidujesz swoje plany z rzeczywistością i indywidualnymi predyspozycjami. Jeśli bowiem nie jesteś w stanie wytrzymać w pozycji stojącej dłużej niż kilka minut – to dla Ciebie informacja zwrotna, że niekoniecznie nadajesz się do tego zawodu. Podobnie jeśli nie masz precyzji w dłoniach i nie cechujesz się cierpliwością umożliwiającą Ci zadbanie o szczegóły. Detale są w tym przypadku ultraważne – bez dążenia do perfekcji nie osiągniesz satysfakcji klienta.
Zainwestuj w siebie
Wkład we własny rozwój z pewnością zaprocentuje, a praktyka i determinacja pozwolą Ci z powodzeniem wykonywać zawód barbera. Przy wyborze szkoły zwróć uwagę na liczebność grup oraz wyposażenie w odpowiedni sprzęt podczas trwania kursu.
Nauka na wysokiej jakości sprzęcie zapewni Ci dobry start i rozłoży w czasie zakup sprzętu. Skoro mowa o pieniądzach – pamiętaj, że profesjonalne kursy barberingu nie należą do najtańszych.
Sprawdź opcje finansowania, dzięki której spełnisz swoje marzenia i zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu!