Poznaj sprawdzone tricki na utrzymanie porządku w domu

sprzatanie w domu

Ostatnie posty

Utrzymanie porządku w domu nie należy do najłatwiejszych czynności. W ferworze codziennych obowiązków nie zawsze mamy czas na dokładne sprzątanie i zadbanie o dom, szczególnie kiedy posiada on duży metraż. Okazuje się, że wystarczy zastosować się do kilku sprawdzonych porad, ale utrzymać czystość w dużym domu. Sprawdź, jak szybko i skutecznie zadbać o porządek.

Regularność to podstawa

Główną zasadą organizacji porządków domowych jest sprzątanie na bieżąco. Co to oznacza? Czy codziennie musimy szorować piekarnik i myć kabinę prysznicową? Oczywiście, że nie. Wystarczy zacząć od małych, krótkich czynności. Wszak duży bałagan bierze się z małych zabrudzeń i niedociągnięć. Zamiast odkładać ogromną stertę naczyń na wieczorne zmywanie, wprowadź zasadę zmywania po każdym posiłku, a najlepiej natychmiast to użyciu sztućców, zastawy czy kubka.

Nawykiem, który warto wprowadzić do codziennego rytuału jest „zasada 60 sekund”. Jeżeli dana czynność zajmie nam mniej niż minutę, wykonujemy ją od razu. Przykład? Brudny garnek stojący na blacie po zakończonym obiedzie – wystarczy minuta aby umyć go i odłożyć do szafki. Rozrzucone ubrania w garderobie? Wykonaj szybką segregację ubrań lub odnieś je do pralki. Staraj się także nie gromadzić zbędnych i nieużywanych rzeczy. Pozbądź się za dużych lub zniszczonych ubrań. Dziecięce zabawki, z których już wyrosły Twoje maluchy, przekaż innym dzieciom lub wystaw na sprzedaż. Co jakiś czas zrób przegląd szafki z lekami, przyprawami i wyrzuć produkty, które są przeterminowane lub niezdatne do użytku.

Sprzątaj zgodnie z planem

Duże, gruntowne porządki warto wykonywać zgodnie z planem i harmonogramem prac. Sprzątanie całego domu możesz podzielić na dni, czynności lub pomieszczenia. Pamiętaj, aby sprzątać od góry do dołu – zaczynamy od ścierania pajęczyn, wycierania kurzu z szafek, uprzątnięcia zbędnych rzeczy. Na końcu odkurzamy i myjemy podłogę. Warto rozdzielić pracę na poszczególne strefy. W poniedziałek sprzątamy sypialnie na piętrze, we wtorek łazienki, w środę kuchnię, w czwartek salon. Weekend to czas na odkurzenie i umycie podłóg w całym domu. Tym sposobem nie tracimy całych dni na sprzątanie, a zalewie kilkadziesiąt minut.

Zaangażuj do pomocy innych członków rodziny

Pamiętaj, że obowiązek utrzymania czystości w domu leży na wszystkich domownikach. Nie bój się zaangażować do prac domowych męża i dzieci. Im szybciej wdrożysz ich do wspólnego sprzątania, tym szybciej wykonacie zaplanowane prace. Dzieci mogą rozpocząć od sprzątania swoich pokojów, a także pomagać w drobnych obowiązkach domowych – wyrzucanie śmieci, opróżnianie zmywarki czy segregowanie prania. Nastolatki można zaangażować już do sprzątania łazienki czy umycia podłogi.

Nauczcie się wspólnie nawyku sprzątania na bieżąco. Proś dzieci o odkładnia brudnych naczyń do zmywarki i brudnych ubrań do kosza na pranie. Ustalcie grafik sprzątania i dyżury, w zakresie np. wynoszenia śmieci.

Nie wymagaj od siebie niemożliwego

Każdy z nas lubi otaczać się czystym i przyjemnym wnętrzem. Nadchodzące święta lub okres urlopowy to dobry czas, aby doprowadzić dom do porządku. Zastanawiasz się, jak zadbać o czystość w dużym domu? W tym artykule dajemy wskazówki. Wystarczy kilka niewielkich zmian organizacyjnych, aby w domu zapanował ład i harmonia.

Pamiętaj jednak o tym, że najważniejsze jest to, abyś Ty sama czuła się w swoim domu komfortowo. Nie stawiaj sobie niemożliwych do zrealizowania celów, ani nie rób niczego na pokaz. Odkurzona i umyta podłoga to dobry pomysł na weekendowe sprzątanie. Nie musisz jednak co tydzień porządkować szafek albo wycierać okien. Planując porządki rób to z poszanowaniem swojego zdrowia i pozwól sobie po nich na należyty odpoczynek.

Ostatnie posty