Płyta grzewcza to element wyposażenia naszej kuchni, bez którego ciężko obecnie wyobrazić sobie nasze życie. No bo na czym innym ugotować obiad? Owszem, na rynku są różnego rodzaju sprzęty, które pomagają nam w gotowaniu, lecz na dłuższą metę płyty grzewczej nie zastąpią. Co jednak, jeśli nasza płyta ulegnie awarii, a palnik najzwyczajniej w świecie nie chce działać? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.
Palnik nie reaguje. Co wówczas?
Nasze kuchnie wyposażone są w różnego rodzaju płyty grzewcze. Od płyty elektrycznej po płyty indukcyjne czy gazowe. W przypadku dwóch pierwszych, kiedy stwierdzimy ze jeden z palników nie działa, niestety nie będziemy za bardzo w stanie sobie pomóc (chyba że znamy się na elektryce, wtedy możemy próbować). Najczęściej jednak taka sytuacja spotka się z poszukiwaniem przez nas odpowiedniego serwisu płyt grzecznych, który mógłby rozwiązać nasz problem.
Jeśli posiadamy płytę gazową, a jeden z palników nie działa, na szczęście nie musimy od razu panikować. Powodów dlaczego palnik nie odpala, może być kilka, a niektóre z nich, jesteśmy na szczęście wyeliminować sami, bez kosztownego wzywania serwisanta. Od czego jednak zacząć?
Palnik płyty gazowej składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:
- Iskrownik
- Termopara
- Dysza gazowa i to od nich powinniśmy rozpocząć poszukiwania przyczyny niesprawnego palnika.
Sprawdź najistotniejsze elementy, zanim wezwiesz fachowca
Iskrownik to mały wystający element w naszym palniku. Zwykle posiada kolor biały i nie trudno go zauważyć. Odpowiedzialny jest za wytwarzanie iskry, która to znowu przyczynia się do powstania płomienia. Jeśli iskrownik iskry nie wytworzy, wtedy mimo naszych prób, palnik nie odpali. Co więc możemy zrobić?
Przede wszystkim sprawdź stan iskrownika. W kuchni niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że gotujący makaron bądź mleko nam wykipi, przez co cała płyta jest mokra i brudna. Jeśli iskrownik jest mokry, osusz go ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, żeby być ostrożnym. Iskrownik to delikatny element. Jeśli jest mokry – przetrzyj. Jeśli zabrudzony – przeczyść. Nie zaszkodzi również delikatnie poruszać iskrownikiem na różne strony.
Termopara ma za zadanie stwierdzić obecność płomienia na naszej kuchence. Kiedy nie jest w stanie go wykryć, wówczas układ zabezpieczający odcina dopływ gazu do palnika. Ma to na celu zabezpieczenie domowników, przed ewentualnym zatruciem gazem bądź w skrajnych wypadkach nawet wybuchem. Dlatego też termopara ma tak ważną funkcję. Jeśli stwierdzimy, że to ona jest uszkodzona, wtedy będziemy zmuszeni wymienić ją na nową.
Dysza gazowa również podatna jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zalania. Jeśli dysza jest zatkana, wówczas nie ma dopływu gazu, co skutkuje brakiem płomienia na naszej płycie. Dyszę również należy osuszyć oraz przeczyścić. Czasem ten jeden zabieg wystarczy, aby ponownie uruchomić niedziałający palnik.
Nasza ingerencja nie pomogła. Co wówczas?
Jeśli wszystkie istotne elementy zostały przez nas przeczyszczone oraz osuszone, a nasz palnik nadal nie reaguje i pozostaje zimny, musimy uznać naszą porażkę i szukać pomocy u „wyższych instancji”. Ta strona internetowa https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,co-zrobic-kiedy-nie-dziala-palnik-w-plycie-gazowej,wia5-3266-52007.html rozwija temat Co zrobić kiedy nie działa palnik w płycie gazowej?
Jeśli nie mamy odpowiednich uprawnień oraz zdolności, nie zabierajmy się za naprawę płyty gazowej na własną rękę, Możemy wówczas uszkodzić istotne elementy i narobić więcej szkód niż pożytku, a profesjonalna naprawa, za którą i tak będziemy musieli zapłacić, będzie zdecydowanie droższa. A to dosyć nieopłacalny interes.