Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Ostatnie posty

Wielka, przestronna kuchnia to zapewne marzenie większości z nas. Kuchnia to przecież nie tylko miejsce, w którym przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, ale również pomieszczenie, w którym najprzyjemniej prowadzi się długie nocne rozmowy czy przyjmuje gości. Jednak nie zawsze mamy do dyspozycji odpowiednio duże pomieszczenie, aby móc pozwolić sobie na rozwiązania aranżacyjne mające rację bytu tylko w przypadku większego metrażu. To jednak wcale nie oznacza, że remont małej kuchni w bloku pozbawia nas możliwości stworzenia przytulnego, a co najważniejsze, funkcjonalnego wnętrza. Dzięki kilku prostym trikom może sprawić, że nasza niewielka kuchnia w mgnieniu oka wyda się większa i lepiej przystosowana do codziennego użytku.

Mała kuchnia w bloku: wyspa kuchenna

Niewielki metraż wbrew pozorom wcale nie oznacza, że możemy zapomnieć o kuchni z wyspą. Co więcej, otwarcie kuchni na salon sprawia, że przestrzeń użytkowa wydaje się większa i lepiej uporządkowana. Wyspa kuchenna nie musi zajmować wiele miejsca, dlatego najlepiej pokusić się o zaprojektowanie jej od podstaw na własne potrzeby. Dodatkowo, wyspa naturalnie oddziela część kuchenną od części dziennej, dzięki czemu mieszkanie zyskuje na charakterze.

Mała kuchnia w bloku: gra kolorami

Każdy, kto posiada choć minimalne pojęcie o aranżacji wnętrz doskonale wie, że w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się pastelowe, jasne kolory, które optycznie je powiększają. Bynajmniej nie chodzi tylko o odcienie pokryć ściennych czy podłogowych – warto również zafundować sobie meble i pozostałe wyposażenie kuchenne w jasnej, neutralnej kolorystyce. Jednak dobra wiadomość dla miłośniczek żywych barw jest taka, że w małej kuchni mile widziana jest zabawa konwencją, a przede wszystkim – umiejętne wykorzystanie wyrazistych kolorów i wzorów. W wąskiej kuchni jedną z krótszych ścian warto pokryć ciemną farbą, płytkami czy wodoodporną rapetą – w ten sposób pomieszczenie nabierze większej głębi.

Mała kuchnia w bloku: zabudowy ścienne

Meble kuchenne dostępne w popularnych salonach meblowych czy u mniejszych, lokalnych producentów wyposażenia kuchennego nie zawsze pokrywają się z naszymi oczekiwaniami. Często po zamontowaniu szafek kuchennych o standardowych wymiarach okazuje się, że nad nimi pozostaje wiele niezagospodarowanej przestrzeni, która w małej kuchni jest przecież na wagę złota. Dlatego decydując się na generalny remont kuchni warto zainwestować w meble kuchenne na wymiar, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad funkcjonalnością naszej niewielkiej kuchni.

Mała kuchnia w bloku: składany stół ścienny

W mieszkaniach, w których przestrzeń kuchenna jest dość mocno ograniczona bardzo często brakuje również miejsca za wygospodarowanie pełnowymiarowej jadalni. Często jemy w salonie, co nie do końca jest wygodnym rozwiązaniem. Dlatego też warto poważnie rozważyć montaż składanego stolika mocowanego bezpośrednio do powierzchni ściany. W każdej chwili możemy swobodnie zwiększać powierzchnię jadalnianą w małej kuchni lub wykorzystać stolik jako dodatkowy blat roboczy. Składane stoliki czy też siedziska mają również szerokie zastosowanie w innych pomieszczeniach – świetnie sprawdzają się w niewielkich przedpokojach czy na balkonach.

Ostatnie posty