Okapy kuchenne, które wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie prezentują się zupełnie inaczej niż te popularne jeszcze kilka lat wcześniej. Nie tylko odpowiadają one za oczyszczanie powietrza, ale także pełni funkcję dekoracyjne. Okap wcale nie musi być widoczny, można go zabudować w bardzo interesujący sposób sprawiając, że wtopi się on w wystrój wnętrza.
Po co okap w kuchni?
Okap w kuchni przede wszystkim jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza i usuwanie przykrych zapachów. Bardzo ważne jest to, aby urządzenie charakteryzował się odpowiednią wydajnością. Warto zadbać o to, aby dany model okapu mógł filtrować powietrze mniej więcej 6 razy na godzinę.
Dla sprawnego i efektywnego działania ważną kwestią jest także właściwy system obiegu powietrza. Można wybrać systemy otwarte lub zamknięte. Ten pierwszy pozwala na skuteczne usuwanie zapachów, tłuszczów i wilgoci. Działa także bardzo cicho. Drugi natomiast sprawia, że oczyszczone powietrze pozostaje w tym samym pomieszczeniu.
Wybierając idealny model okapu, dobrze jest także upewnić się, czy będzie on działał wystarczająco cicho, aby nie przeszkadzać domownikom w codziennych pracach.
Okap jako lampa
Coraz częściej panuje trend zgodnie, z którym okapu kuchenny powinien być jak najmniej widoczny. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie specjalnego okapu wyspowego. Model ten wizualnie bardzo przypomina zwyczajną lampę. Ma on własne źródło światła, którym najczęściej są diody, które dodatkowo pozwalają doświetlić blat kuchenny w czasie przygotowanie różnych potraw.
Ukrycie okapu w blacie i szafce
Innym, bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, dzięki któremu można ukryć okap, jest wbudowanie go w różne elementy wyposażenia kuchni jak np. szafki.
Aby okap nie był widoczny, można ukryć je w dowolnych meblach. Ciekawym rozwiązaniem są okapy, które wyposażono w specjalny system up & down, który sprawia, że po włączeniu opuszcza się on nisko nad płytę kuchenną, a kiedy skończy się przygotowywanie potraw, zpowrotem wraca na to samo miejsce.
Jeszcze bardziej nowoczesnym spektakularnym rozwiązaniem jest specjalny model okapu, który można umieścić w blacie przy płycie indukcyjnej, a nie tak jak wygląda to w tradycyjnych rozwiązaniach – nad nią. Tego typu okapu są wykonane ze stali, która nie tylko jest bardzo wytrzymała, ale także higieniczna.
Zabudowa okapu kuchennego
Ostatnim rozwiązaniem jest po prostu zabudowa okapu. Świetną możliwością jest wykorzystanie okapu teleskopowego, który wysuwa się z panelu, wtedy gdy jest potrzebny. Wiesz jak sprawić, by okap był niewidoczny? NIE? to polecamy przeczytaj na portalu mieszkaniowemetamorfozy.pl. Okap do zabudowy to także bardzo dobry pomysł w przypadku tych modeli okapów, które mają niewielkie wymiary. Model do zabudowy świetnie będzie się prezentował kuchni o mniejszej powierzchni, jak i w tych, które są połączone z salonem. Spektakularne możliwością jest tak po prostu zabudowa okapu płytami gipsowymi, tak aby nie rzucał się on w oczy. Warto w pierwszej kolejności dokładnie zaprojektować pomieszczenie i wybrać odpowiedni model okapu.
Dobrze dobrany okap to bardzo ważna kwestia. W nowoczesnych kuchniach nie tylko odpowiada za jakość powietrza w pomieszczeniu, ale także pełni rolę idealnego dodatku. W dzisiejszych aranżacjach, zamiast rzucających się w oczy, topornych okapów, coraz częściej stawia się na Okapy niewidoczne, przeznaczone do zabudowy. Na rynku dostępne jest wiele niezwykle interesujących modeli, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.