Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Ostatnie posty

Ciąża – wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To właśnie wtedy rozpoczynamy przewartościowywać swoje życie i patrzeć na świat nieco pod innym kątem. Choć od momentu poczęcia do narodzin dziecka dzielą nas długie miesiące, to ten okres mija w mgnieniu oka. Warto zatem wykorzystać go najlepiej, jak tylko potrafimy. Wiadomość o ciąży to przecież nie tylko radość i wielka ekscytacja, ale również uczucie niepokoju i niepewności. Żadna z nas nie rodzi się od razu z w pełni wypracowanym instynktem macierzyńskim – w pierwszej kolejności należy zacząć od przyswojenia myśli o zostaniu rodzicem odpowiedzialnym za życie drugiej istoty ludzkiej. Pozostaje jeszcze sfera materialna – przygotowanie pokoju dziecięcego i pierwszej wyprawki również należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Zatem jak przygotować się do narodzin dziecka? Czy tak naprawdę można się do tego przygotować?

Narodziny dziecka: sfera mentalna

Pierwszym, i często najważniejszym etapem w przygotowaniach do narodzin dziecka jest oswojenie się z myślą o zostaniu matką. Nie da się w jedną noc zmienić swojego toku myślenia, zwłaszcza gdy w naszym organizmie panuje ogromna burza hormonów. Wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność, która spada na nas jak grom z jasnego nieba, niezależnie od tego czy ciąża była planowana czy też nie do końca. Świadome rodzicielstwo to przede wszystkim uporządkowanie własnych emocji związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Popadanie w nadmierny optymizm, lub wręcz przeciwnie, nieustanne kwestionowanie własnych umiejętności rodzicielskich to droga donikąd. Warto podzielić się swoimi przemyśleniami z doświadczonymi matkami, które z pewnością pomogą nam się dostosować do nowej rzeczywistości.

Narodziny dziecka: przygotowanie teoretyczne

Bycie matką to ogromne wyzwanie, przed obliczem którego stoją miliardy matek na całym świecie. Jedne radzą sobie gorzej, drugie lepiej, jednak macierzyństwo nigdy nie jest czarno-białe. Do naszych obowiązków należy przede wszystkim zaczerpnięcie jak największej dawki wiedzy na temat części teoretycznej na temat opieki nad maluchem. Przewijanie, karmienie czy usypianie to czasem prawdziwa droga przez mękę, którą każda z nas musi niestety przejść. Trening czyni mistrza, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów to nie tylko nauka odpowiedniego oddychania podczas porodu czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla – w szkole rodzenia dowiemy się też dużo o podstawowych potrzebach niemowlęcia oraz tego, w jaki sposób należy je zaspokajać.

Narodziny dziecka: pokój dziecięcy

Czas oczekiwania na dziecko to idealny moment na przygotowanie pokoju dla naszego malucha. Nie warto z tym czekać do ostatniego momentu – wybieranie mebli, tekstyliów czy zabawek jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, kiedy nie doskwiera nam opuchlizna na stopach czy chroniczne zmęczenie charakterystyczne dla końcowego etapu ciąży. Zasada im wcześniej, tym lepiej ma tutaj zastosowanie, jednak warto poczekać do chwili, kiedy jesteśmy absolutnie pewne o prawidłowym przebiegu ciąży. Co się przyda? Z pewnością łóżeczko dla dziecka, przewijak, mata edukacyjna, komody i szafki, a także zabawki i pluszaki dostosowane do wieku malucha.

Narodziny dziecka: pierwsza wyprawka

Wyczekując pojawienia się na świecie dziecka z pewnością powinnyśmy pomyśleć o skompletowaniu jego pierwszej wyprawki. Niezbędne okazują się śpioszki, koszulki i body wykonane tylko z naturalnych, oddychających tkanin. Przydadzą się również pieluchy (tona pieluch), kosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlaka, a także wygodny wózek.

Ostatnie posty