Wągry, inaczej zaskórniki otwarte, powstają wskutek zalegania sebum u ujścia gruczołów łojowych. Najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie i policzkach, gdyż to właśnie tam znajduje się największe skupisko gruczołów. Najskuteczniejszym sposobem, aby pozbyć się wągrów jest odpowiednia pielęgnacja obejmująca oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie skóry.
Jak powstają wągry?
Wągry na nosie to efekt nadprodukcji sebum, które zalega w gruczołach łojowych. Do powstawanie wągrów na nosie dochodzi także, gdy ujścia gruczołów zostają zapchane przez martwy naskórek, zanieczyszczenia lub źle dobrane kosmetyki. Dodatkowe czynniki, które wzmagają pojawianie się zaskórników, to zaniedbywanie codziennej pielęgnacji twarzy lub jej nieprawidłowe stosowanie, korzystanie ze zbyt ciężkich kosmetyków przy cerze tłustej, używanie kosmetyków z alkoholem etylowym w składzie oraz nadmierne spożywanie wysoko przetworzonych produktów.
Sposoby na pozbycie się wągrów
Najprostszą metodą walki z uciążliwymi wągrami na nosie jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe dbanie o cerę powinno obejmować: dokładne oczyszczanie preparatem dedykowanym do posiadanego rodzaju cery, nawilżanie kremem o lekkiej formule, która nie zapycha gruczołów łojowych, złuszczanie martwego naskórka, by nie zalegał w porach, a także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, np. używanie kremu z filtrem w słoneczny dzień. Właściwa pielęgnacja poprawia kondycję skóry, zmniejsza produkcję sebum oraz ułatwia skórze regenerację. Najważniejszym krokiem, o którym nie wolno zapominać, jest codzienne mycie twarzy pozwalające usunąć resztki makijażu, bakterie i zanieczyszczenia nagromadzone na twarzy przez cały dzień. Omijając ten etap, pozwalamy, by brud osiadły na skórze zapychał gruczoły, a tym samym wzmagał rozwój zaskórników. Pamiętajmy, żeby przed przystąpieniem do oczyszczenia twarzy dokładnie umyć ręce, aby nie przenieść bakterii. Intensywne nawilżanie cery hamuje produkcję sebum. Ochrona przed promieniowaniem UV broni skórę przed przesuszeniem i przedwczesnym starzeniem.
W pozbyciu się wągrów na nosie pomogą również odpowiednie kosmetyki, które nie będą blokować gruczołów łojowych. Przy problemach z cerą najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki wyposażone w składniki aktywne wspierające łagodzenie niedoskonałości. Mają lekką, niezapychającą formułę i wykazują właściwości lecznicze i antybakteryjne. Pomagają dogłębnie oczyszczać skórę i zwężać pory chroniąc je przed zaleganiem zanieczyszczeń. Kremy na trądzik nie zawsze sprawdzą się w przypadku wągrów na nosie, dlatego należy skonsultować się z dermatologiem zanim zdecydujemy się po nie sięgnąć. Dobrym rozwiązaniem będą produkty antyłojotokowe oraz hamujące namnażanie się bakterii na powierzchni twarzy. Prawidłowa, kilku etapowa pielęgnacja przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków pozwoli pozbyć się wągrów i korzystnie wpłynie na kondycję naszej cery.