Rozmowa o pracę to w większości wypadków bardzo poważna sprawa i możemy mieć pewność, że kiedy przyjdzie nam wybrać się na spotkanie rekrutacyjne, będziemy czuli stres. Może on wynikać z wielu różnych przyczyn – będziemy zastanawiać się, jak wypadniemy, czy wszystko robimy odpowiednio lub, czy nasz strój jest dobrze dobrany. Żeby oszczędzić negatywnych emocji wszystkim, którzy szykują się spotkanie o pracę, zajmiemy się dzisiaj tą ostatnią kwestią – jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, żeby wypaść dobrze? Czy garnitury i eleganckie buty są tutaj konieczne?
Rozmowa o pracę – czy zawsze trzeba być na niej nienagannie eleganckim?
Dla większości z nas najprawdopodobniej idealnym strojem na rozmowę kwalifikacyjną będą pełne garnitury i eleganckie buty. Chociaż w większości wypadków jest to dobry trop – rozmowa o pracę to zdecydowanie jedna z sytuacji, gdzie może być wymagana tego rodzaju elegancja – to nie zawsze tak będzie. Dlaczego?
Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, jaka jest to firma i jakie stanowisko mamy zamiar tam podjąć. W wielu wypadkach przyjście na spotkanie rekrutacyjne w pełnym garniturze może się okazać zbędne. Oczywiście nie mówimy tutaj o tym, żeby zupełnie rezygnować z elegancji, jednak kiedy aplikujemy na takie stanowisko, gdzie nie będzie wymagana od nas codzienne chodzenie w garniturach, można spokojnie postawić na zestaw smart-casualowy.
Co ważne, można postawić na zestaw smart-casualowy, ale absolutnie nie na ubiór w pełni codzienny! Smart-casual to taki rodzaj ubioru, który umiejętnie łączy w sobie elegancki i codzienny pierwiastek, jednak w dalszym ciągu jego podstawę stanowią marynarki, eleganckie spodnie czy buty.
Garnitury i formalne buty – czy są konieczne nawet latem?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się założyć bardziej, czy mniej formalny strój na rozmowę o pracę, to tak czy inaczej, będzie on składał się z długich rękawów marynarek i spodni. Może to być dla nas niezwykle niepraktyczne latem, gdyż garnitury i formalne buty mogą się wtedy okazać zbyt gorące. Niestety od razu trzeba też zaznaczyć, że założenie koszuli czy spodni z krótkimi rękawami jest absolutnie niedopuszczalne, nawet jeśli stawiamy na styl smart-casual – rozmowa o pracę to zbyt formalne wydarzenie, byśmy mogli sobie na to pozwolić.
Co więc zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem będzie postawienie na przewiewne materiały, które uchronią nas przed ciepłem. Len czy wiskoza świetnie się do tego nadają i podczas letnich rozmów o pracę, dobrze będzie postawić na garnitury wykonane z tych materiałów, lub chociaż z ich domieszką.
Analogicznie, zimą także warto zdecydować się na cieplejsze i grubsze materiały, jednak uważajmy, żeby nie przesadzić w tym zakresie. Zgodnie z zasadami męskiej elegancji, im grubszy materiał, tym mniej formalny się staje i stosunkowo łatwo jest wpaść w tę pułapkę.
Czego unikać, jeśli chodzi o ubiór na rozmowę kwalifikacyjną?
Niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, istnieje kilka rzeczy, których powinno się unikać za wszelką cenę. Pierwsza z nich to wspomniane wcześniej koszule z krótkim rękawem lub szorty. Nawet jeśli nasza praca nie będzie wymagała od nas w pełni formalnego wizerunku, to niestety złożenie odzieży z krótkim rękawem może być uznane jako brak szacunku dla rekrutera.
Kolejną rzeczą, z jaką warto uważać, to biżuteria. Nawet jeśli przejrzymy wszystkie swoje garnitury i założymy ten najlepszy, oraz wybierzemy najbardziej formalne buty, zbyt duża ilość biżuterii może skutecznie przekreślić wszystkie nasze starania o elegancki wygląd. Jedyna akceptowalna męska biżuteria podczas rozmowy o pracę to obrączka, zegarek i spinki do mankietów. To w pełni wystarczy, żeby wyrazić swój gust, jednocześnie nie narażając się na faux-pas.
Na sam koniec najważniejsza uwaga – garnitury i buty wypadną dobrze tylko wtedy, kiedy będą czyste i zadbane. Zdecydowanie nie możemy iść na rozmowę kwalifikacyjną chociażby w niewyprasowanej koszuli – nawet jeśli wszystkie inne elementy stroju będą dopięte perfekcyjnie, może to zostać wyjątkowo źle odebrane przez ewentualnego przyszłego pracodawcę.