Planując kompleksowy remont domu często stajemy przed koniecznością rozwiązania problemów krzywych ścian. Z taką sytuacją mamy zwłaszcza do czynienia w przypadku domów budowanych w latach 70 czy 80 ubiegłego wieku. Krzywizna ścian może obejmować nie tylko brak pionu, ale również brak odpowiedniej linii ściany, co utrudnia chociażby nałożenie gładzi, a potem malowanie. Istnieją jednak sposoby na to, aby taki problem rozwiązać.
W przypadku domów jednorodzinnych to właśnie ściany mają największą powierzchnię i są najbardziej widoczne, dlatego zdecydowanie warto zadbać o to, aby miały odpowiednią jakość, były dobrze wykonane, a także udekorowane.
Z oczywistych względów nie musimy udekorować całej powierzchni ścian. Istotne jest to, aby całość aranżacji była dokładnie przemyślana, jak również estetyczna, prosta w utrzymaniu czystości.
Problem krzywych ścian jest dość powszechnie spotykany w starym budownictwie i znacząco może utrudnić remont, popsuć efekt końcowy. Jeżeli ściany w naszym domu nie spełniają oczekiwań, można je wyrównać na kilka sposobów:
– poprzez aplikację nowego tynku,
– poprzez przyklejenie płyt gipsowych do ścian,
– poprzez postawienie ścianek na konstrukcji.
Jak wyrównać ściany nowym tynkiem?
Jednym ze sposobów jest oczywiście to, aby nałożyć na już istniejący tynk nowy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są tu oczywiście tynki gipsowe, np. maszynowe. Są one zdecydowanie lżejsze w obróbce i można je przygotować w taki sposób, że nie będzie konieczności wykonywania gładzi. Tynki możemy wykonać, gdy nie ma dużych krzywizn. Chodzi głównie o to, aby zbyt mocno nie obciążać ścian.
Jak wyrównać ściany płytami gipsowymi?
Drugim sposobem na to, aby wyrównać krzywiznę ścian jest przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych. Można w tym celu wykorzystać każdy rodzaj płyty, a materiałem klejącym może być specjalnie przygotowany (workowany) klej gipsowy, jak również klej w tubie (tak zwany pianoklej).
Jak wyrównać ściany zabudową?
Trzecią metodą jest wykonanie konstrukcji ścianek z profili, wygłuszenie konstrukcji wełną mineralną albo styropianem, a następnie przykręcenie płyt gipsowych. W tym przypadku również otrzymujemy idealnie równe i gładkie ściany, a dodatkowo dobrze wygłuszone (zapewniające wysoki komfort termiczny). Nie bez znaczenia jest również dobry komfort termiczny. Zastosowanie wełny lub styropianu sprawi, że bez żadnych problemów utrzymamy interesującą nas temperaturę, jak również nie będziemy zużywać tak dużo energii.