Home office, czyli jak stworzyć przestrzeń do pracy?

Home office, czyli jak stworzyć przestrzeń do pracy?

Ostatnie posty

P

raca zdalna niesie ze sobą wiele korzyści. Elastyczność i oszczędność czasu to tylko niektóre z nich. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pracę zza swojego domowego biurka, jednak stworzenie przestrzeni w mieszkaniu, która spełniałaby nasze potrzeby w 100% jest nie lada wyzwaniem. Największy problem pojawia się, kiedy metraż przestrzeni użytkowej nie pozwala nam na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia biurowego. Nie jest to jednak przeszkoda, której nie dałoby się pokonać – przy zastosowaniu kilku prostych trików możemy urządzić w swoim mieszkaniu funkcjonalne i wygodne home office. Jak to zrobić?

Domowe biuro: wydzielenie stref

Mieszkanie bardzo zyskuje na funkcjonalności, kiedy decydujemy się na organizację przestrzeni w przemyślany sposób. Zachowanie granic nawet w niewielkim mieszkaniu jest kluczem do zachowania charakteru poszczególnych pomieszczeń codziennego użytku. Dlatego też, jeśli nasze home office będzie po prostu częścią salonu, w którym możemy wygospodarować kilka metrów kwadratowych na sprzęt niezbędny do pracy, przestrzeń biurowa nie powinna kolidować ze strefą wypoczynkową i odwrotnie.

Domowe biuro: optymalne oświetlenie

Praca przy komputerze jest niezwykle wymagająca, zwłaszcza gdy wpatrujemy się w ekran kilka czy kilkanaście godzin dziennie. Co prawda, podczas każdej godziny spędzonej przy komputerze należy zrobić sobie kilkuminutową przerwę, nie zawsze jednak nasza organizacja pracy na to pozwala. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie doświetlenie przestrzeni biurowej, a zwłaszcza biurka. Warto zatem umiejscowić biurko w bliskim sąsiedztwie okna – światło naturalne koi zmęczone oczy, a dodatkowo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Domowe biuro: odpowiednie biurko

Praca zdalna przy stole jadalnianym czy w łóżku jest przyjemna, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli w perspektywie mamy pracę z domu na stałe, warto jednak zadbać o odpowiednie umeblowanie swojego domowego biura. Pierwszym i najważniejszym jego elementem, wokół którego skupiać się powinno wyposażenie pozostałej części home office, jest oczywiście biurko. Jakie? Przede wszystkim dostosowane do naszego wzrostu i rzeczywistych potrzeb. Biurko powinno być odpowiedniej wysokości oraz charakteryzować się szerokim, wygodnym blatem, na którym zmieścimy nie tylko swojego laptopa czy komputer stacjonarny, ale również wszelkie przybory biurowe, dokumenty czy prospekty.

Domowe biuro: odpowiednie krzesło

Home office to często kilka godzin spędzane w jednej pozycji, co ma ogromny wpływ nie tylko na nasz komfort pracy, ale również kondycję naszego kręgosłupa. Nieodpowiednie krzesło biurowe to prosty przepis na chroniczne bóle lędźwiowe czy pogłębienie wad postawy. Wybierają krzesło do swojego domowego biura powinnyśmy mieć na uwadze nie tylko jego design (choć on też jest bardzo ważny), ale przede wszystkim jakość jego wykonania oraz poziom dostosowania do parametrów naszej sylwetki.

Domowe biuro: miejsce do przechowywania

Bałagan i chaos nie sprzyjają efektywnej organizacji pracy, o czym każda z nas doskonale wie. Porządek to podstawa funkcjonalnego home office, dlatego warto zadbać również o odpowiedni system przechowywania. Biurko powinno posiadać nie tylko wygodny blat, ale również pojemne szuflady zwiększające powierzchnię do przechowywania na już i tak ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo, nasze domowe biuro powinno być wyposażone w funkcjonalne regały wraz z elementami niezbędnymi do organizacji dokumentów, takich jak segregatory czy pudła z przegrodami.

Ostatnie posty