Generalne porządki w mieszkaniu: jak się pozbyć bałaganu?

Generalne porządki w mieszkaniu: jak się pozbyć bałaganu?

Ostatnie posty

W życiu każdej z nas przychodzi taki moment, gdy patrząc na stan swojego mieszkania mówimy: dość! Wysypujące się z szafy ubrania czekające na swoją kolej prasowania, zatłuszczona kuchenka czy wanna z nieestetycznym osadem z kamienia i resztek mydła to pierwszy znak, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Wiele osób nie przykłada wagi do porządku w mieszkaniu czy domu, a bez niego jeszcze bardziej zatracamy się w codziennym chaosie. Nie musimy od razu być drugą Marthą Stewart czy Małgorzatą Rozenek, ale każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga odgracenia, kosmetycznych poprawek, a także niewielkiego odświeżenia. Nie ma wątpliwości, że do uporządkowanego mieszkania aż milej wracać po całym dniu spędzonym poza domem. Zatem jak skutecznie przeprowadzić gruntowne porządki?

Generalne porządki: podział sprzątania na etapy

Do sprzątania również trzeba się przygotować – nie wystarczy ściereczka i miseczka wody, aby efektywnie i sprawnie przeprowadzić gruntowne porządki w dość mocno zaniedbanym mieszkaniu. Najważniejszym etapem jest opracowanie planu sprzątania i podzielenie go na kilka etapów. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego chaosu, a także zaoszczędzimy czasu na bezcelowe błąkanie się po mieszkaniu w poszukiwaniu miejsca, które wymaga bezwzględnego uporządkowania.

Generalne porządki: podział obowiązków

Odpowiedzialność za utrzymanie porządku w mieszkaniu powinna spaść na wszystkich domowników, podobnie zresztą jak proces doprowadzania go to stanu używalności. Dlatego też warto zaangażować w sprzątanie partnera i dzieci, o ile pozwala na to ich wiek. Nie musimy brać na barki sprzątania bałaganu, który nawarstwiał się tygodniami, a czasem nawet miesiącami. Wspólne porządki to także szansa na spędzenie czasu z bliskimi w bardzo produktywny sposób.

Generalne porządki: kompletowanie sprzętu

Uporządkowanie całego mieszkania nie jest możliwe bez zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia oraz środki czystości. Oprócz podstawowych rzeczy takich jak mop czy miotełka do kurzu, przydarzą się również gumowe rękawice ochronne, gąbeczki, szczotki, a także ściereczki czy specjalne rękawice z mikrofibry, które pozwalają na pozbycie się kurzu z trudno dostępnych miejsc. Warto również wykorzystać środki czystości domowej roboty sporządzone na bazie naturalnych składników jak soda oczyszczona, ocet spirytusowy czy sok z cytryny.

Generalne porządki: ustalenie priorytetu

Niektóre pomieszczenia wymagają natychmiastowego działania, inne natomiast mogą chwilę „poczekać” na swoją kolej. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto w pierwszej kolejności przyznać priorytety każdemu z zadań na naszej liście. Nie od razu Rzym zbudowano – nie jesteśmy w stanie w jeden dzień uporządkować kuchni czy łazienki, które wymagają gruntownego mycia i szorowania. Warto zacząć od pomieszczeń w mieszkaniu, które są najczęściej użytkowane – czystość sprzyja nie tylko naszemu dobremu samopoczuciu, ale również naszemu zdrowiu. Wdychane razem z powietrzem roztocza czy kurz mogą powodować długofalowe problemy zdrowotne, nie mówiąc już o tak szkodliwych drobnoustrojach jak pleśń czy grzyby.

Generalne porządki: maksymalne zaangażowanie

Jeżeli już podejmujemy decyzję o uporządkowaniu mieszkania, wykonujmy każdą kolejną czynność z największą pieczołowitością i dokładnością. Przetarcie blatu stołu mokrą ściereczką czy wytarcie frontów szafek kuchennych czasem po prostu nie wystarcza. Często zapominamy o miejscach, którymi na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy – szczeliny pod meblami czy przestrzeń za łóżkiem to największe skupiska zanieczyszczeń. Jeżeli już sprzątamy, róbmy to porządnie.

Ostatnie posty