Zdążyłyśmy się już przyzwyczaić, że wszystkie niezbędne produkty pomagające nam utrzymanie domu w ładzie i porządku znajdziemy na sklepowych półkach. Na pierwszy rzut oka ilość środków czystości dostępnych w supermarketach czy drogeriach pozwala nam dobrać produkt idealny do naszych potrzeb. Jednak coraz częściej przywiązujemy wagę do składu chemicznego produktów, które nie zawsze charakteryzuje się najwyższą jakością czy skutecznością. Co ważne, zaczynamy również szukać alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnej chemii gospodarczej – produkty ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Nie trzeba jednak spędzać długich godzin na poszukiwaniu ekologicznych środków czystości w Internecie – możemy samodzielnie wykonać kilka preparatów ze naturalnych składników dostępnych niemal w każdym sklepie. Zatem dlaczego warto stosować domowe detergenty i jak je samodzielnie przygotować?
Sklepowe środki czystości: czy są bezpieczne?
Wszelka chemia gospodarcza, zanim zostaje dopuszczona do sprzedaży, jest testowana pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia Konsumentów. Jednak pomimo spełnienia wszelkich norm, niektóre sklepowe środki chemiczne wciąż pozostają w sferze produktów o stosunkowo wysokiej szkodliwości. Zawartość chemikaliów w produktach dostępnych w wielu sklepach nie tylko stanowi zagrożenie dla człowieka, ale również dla ekosystemu, który również nie jest obojętny na działanie silnych detergentów.
Środki czystości często są również powodem występowania dolegliwości skórnych takich jak uczulenia czy wysypki, a w przypadku mocniejszych detergentów niekorzystnie wpływają one na stan naszych dróg oddechowych. Warto również zaznaczyć, że produkty zawierające amoniak są wysoce szkodliwe dla kobiet w ciąży, a także alergików czy astmatyków. Szczególnie niekorzystne dla zdrowia nas wszystkich są m.in. środki do udrażniania rur czy odrdzewiacze.
Naturalne środki czystości: dlaczego warto?
Po pierwsze, samodzielne sporządzanie płynów czy aerozoli z produktów naturalnych chorni nas przed szkodliwym oddziaływaniem związków chemicznych powszechnie stosowanych w detergentach. Ekologiczne środki czystości są zdecydowanie mniej inwazyjne, co nie znaczy, że są mniej skuteczne od sztucznych produktów na bazie substancji. Całkowite wyeliminowanie chemii gospodarczej z naszego życia jest zadaniem bardzo wymagającym, dlatego warto stopniowo wprowadzać do domowego zacisza zmiany, które zaprocentują w przyszłości.
Ekologiczne detergenty: jakie narzędzia?
Przed rozpoczęciem masowej produkcji środków czystości w oparciu o produkty o pochodzeniu wyłącznie naturalnym, warto przygotować wszelkie niezbędne narzędzia, które znacznie ułatwią nam ich przechowywanie oraz codzienne stosowanie. Oprócz tak oczywistych rzeczy jak materiałowe ściereczki czy szczotki z włosiem naturalnym, warto zaopatrzyć się również w szklane butelki wielokrotnego użytku, nie tylko zakręcane, ale również te z atomizerami. Nie można zapomnieć o odpowiednim oznakowaniu poszczególnych mieszanin.
Ekologiczne środki czystości: jakie składniki?
Ilość naturalnych detergentów, które możemy „wyczarować” bez wspomagania sztucznymi substancjami jest cała masa. Wbrew pozorom nie potrzeba wcale całej szafki produktów ekologicznych – wystarczy kilka bazowych rzeczy, bez których trudno o efektywne środki czystości. W co zatem powinnyśmy się zaopatrzyć? Soda oczyszczona, ocet spirytusowy, spirytus salicylowy, woda utleniona, sok z cytryny, boraks czy szare mydło wykazują się wysoką skutecznością w walce z domowymi zanieczyszczeniami.