Depilacja laserowa to jeden z tych zabiegów, których parametry dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda z nas jest inna – różnimy się m.in. pod względem typów owłosienia, gospodarki hormonalnej czy koloru karnacji. To wszystko uwzględniają nowoczesne lasery do depilacji, dzięki czemu zabieg można dopasować indywidualnie.
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod depilacji, jest zabiegiem charakteryzującym się trwałością. Umożliwia pozbycie się owłosienia na wiele lat, a nawet na stałe. Czasem wskazane jest tylko wykonanie co jakiś czas zabiegu przypominającego, który pozwala na usunięcie pojedynczych włosków. Zabieg ten można zastosować na dowolnym miejscu na ciele. Wyróżniamy więc: depilację laserową bikini, nóg, twarzy, ramion, pleców itd.
Podczas zabiegów depilacji laserowej wykorzystywana jest wiązka światła, jednak ona sama nie niszczy włosa, następuje to na skutek selektywnej fototermolizy. Polega to na destrukcji termicznej tkanek za pomocą ciepła wytworzonego przez przyjęcie odpowiednio dużej energii świetlnej. Wywołany efekt zależny jest od natężenia melaniny zawartej we włosach. Energia absorbowana jest przez substancję znajdującą się w mieszku włosowym, czego rezultatem jest podgrzanie macierzy włosa wraz z otaczającymi ją drobnymi naczyniami krwionośnymi. Tkanki sąsiadujące zostają nienaruszone, zabieg jest więc całkowicie bezpieczny. Pod wpływem lasera jedynie włosy będące w fazie anagenu (aktywnego wzrostu) mogą ulec zniszczeniu. Dlatego wyznacza się odpowiednio długie przerwy między zabiegami depilacji laserowej, które pozwalają na wychwycenie wszystkich włosów na danym obszarze w fazie anagenu.
Typy laserów do depilacji
Współczesna medycyna estetyczna umożliwia zastosowanie laserowych metod usuwania niechcianych włosów nawet u osób z wyjątkowo opornym owłosieniem. Różnorodność dostępnych urządzeń pozwala na dostosowanie intensywności zabiegu do potrzeb konkretnego pacjenta. Dodatkowo procedura jest niemal bezbolesna i wyjątkowo bezpieczna, co gwarantuje pełną satysfakcję z zabiegu.
Na depilację laserową najlepiej jest wybrać się do miejsca, gdzie dostępnych jest kilka urządzeń, służących do epilacji. Specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki dysponują aż czterema nowoczesnymi laserami do depilacji, wśród których znajdują się:
- Laser Vectus – urządzenie ma wbudowany inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – SkinTel™ oraz system chłodzący Advanced Contact Cooling, zwiększający komfort pacjenta. Zabieg przeznaczony jest dla osób o ciemnym owłosieniu i stosunkowo jasnej karnacji.
- Najnowszy laser diodowy – następca laserów diodowych poprzednich generacji, takich jak Lightsheer, Vectus czy Primelase. Doskonale sprawdza w likwidacji większości typów owłosienia (oprócz najjaśniejszego).
- Laser Motus to laser aleksandrytowy przeznaczony przede wszystkim dla osób o „trudnym” owłosieniu – posiadających gęste i grube owłosienie lub bardzo jasne włosy o cienkiej strukturze.
- Thunder MT – urządzenie dysponuje dwoma rodzajami laserów: aleksandrytowym (długość fali: 755 nm) i neodymowo-yagowym (długość fali: 1064 nm). Podobnie jak Motus służy do usuwania nie tylko ciemnego, ale też jasnego i cienkiego owłosienia.
Epilacja laserowa a kolor owłosienia i karnacji
Zarówno w Twojej skórze, jak i we włosach występuje melanina, która odpowiada za ich kolor. Im więcej melaniny, tym skóra lub włosy są ciemniejsze i lepiej „widoczne” dla tradycyjnego lasera. Jeszcze do niedawna idealną sytuacją podczas depilacji laserowej było posiadanie bardzo ciemnych włosów i jasnej karnacji. Niewskazane było stosowanie urządzeń emitujących promieniowanie laserowe u osób o śniadej cerze i mocno opalonych, ponieważ groziło to uszkodzeniami skóry podobnymi do oparzeń słonecznych. Na szczęście takie lasery do depilacji jak Thunder MT czy Motus charakteryzują się wysoką czułością, dzięki czemu mogą wychwytywać nawet minimalne stężenia melaniny we włosach, będąc jednocześnie łagodnymi dla skóry.
W razie innych pytań dotyczących depilacji laserowej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.