Jeszcze kilkanaście lat temu, nakładanie cieni do powiek ograniczało się jedynie do nałożenia jednego produktu na ruchomą powiekę. Niewiele kobiet było zaznajomionych z techniką blendowania cieni czy wyrysowywania perfekcyjnej „jaskółki” eyelinerem. Jednak za sprawą popularnych kanałów beauty na platofrmie YouTube oraz krótkich, instagramowych tutoriali coraz lepiej radzimy sobie z makijażem oka. To właśnie on najczęściej sprawia nam nie lada problemów w makijażu dziennym czy wieczorowym – produkty nie chcą się ze sobą łączyć albo tworzą one nieestetyczne plamy i dziury. Doskonalenie techniki makijażu to proces czasochłonny, a stopniowe eliminowanie błędów z codziennej rutyny jest równie istotne, jak poznawanie nowych trików. Zatem czego nie robić, używając cieni do powiek?
Cienie do powiek: baza pod cienie
Jedną z najważniejszych zasad podczas makijażu oka wykonywanego przy pomocy sypkich pigmentów jest zastosowanie bazy pod cienie. Nie tylko na tzw. „większe wyjścia” – regularne używanie bazy pod cienie w makijażu dziennym powinno wejść nam w nawyk. Odpowiedni produkt nie tylko ułatwia nakładanie i blendowanie cieni do powiek, ale również przedłuża trwałość makijażu, a także zapobiega nieestetycznemu zbieraniu się produktów z załamaniu powieki. Co ważne, nie musimy kupować bazy pod cienie jako osobnego kosmetyku – dobrze sprawdzają się również korektory pod oczy o stosunkowo kremowej konsystencji.
Cienie do powiek: nieodpowiednie akcesoria do aplikacji
Kupując palety cieni, czy to w drogeriach czy to w perfumeriach, często spotykamy się z dołączonymi do nich akcesoriami do makijażu – najczęściej jest to mały pędzelek lub pacynka. W większości przypadków nie są one wysokiej jakości, a ich użycie jako aplikatora do cieni często kończy się małą katastrofą. Warto zainwestować w zestaw pędzli do cieni, który posłuży nam przez kilka dobrych lat. Co powinien zawierać podstawowy zestaw do makijażu oka? Przede wszystkim płaski pędzelek do nakładania cieni, puszysty pędzel idealny do rozcierania cieni oraz tzw. „ołówek”, który sprawdza się w przypadku precyzyjnego aplikowania cieni na dolną powiekę czy w kąciku oka.
Cienie do powiek: blendowanie kolorów
Wiele kobiet zapomina o tak ważnej rzeczy jaką jest cieniowanie kolorów na powiece oraz tuż nad jej załamaniem. Nałożenie kilku odcieni produktów sypkich czy płynnych bez umiejętnego złagodzenia krawędzi między nimi powoduje mało przyjemne dla oka plamy, które wzmacniają efekt niestaranności przy aplikacji cieni do powiek. Technika blendowania nie jest jednak czymś, z czym się rodzimy – wymaga ona długich godzin spędzonych na doskonaleniu swoich ruchów, które powinny być lekkie i niezwykle precyzyjne.
Cienie do powiek: aplikacja przed makijażem twarzy
Chyba każda z nas w swojej przygodzie z makijażem borykała się z uporczywym problemem osypujących się cieni. Zwłaszcza ciemne produkty o mocnej pigmentacji dają się we znaki przy ich nakładaniu gdy na skórze mamy już zaaplikowany podkład i korektor pod oczy. Drobinki cieni często wnikają w warstwę kosmetyków o stosunkowo gęstej konsystencji, przez co często jesteśmy zmuszone do ponownego nałożenia tych produktów. Warto zatem rozpocząć tworzenie makijażu od aplikacji cieni, które mają tendencję do kruszenia się.